Kiedy trzeba kupić urządzenie fiskalne?

Przepisy prawa nakładają obowiązek instalowania urządzenia fiskalnego na  każdą osobę fizyczną i prawną prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Kasę fiskalną muszą posiadać:

  1. Podmioty rozpoczynające działalność, po przekroczeniu 20.000 zł obrotu, liczonych w proporcji do okresu wykonywania działalności, po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczyli wymagany obrót.
  2. Podmiot prowadzący działalność, po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczyli obrót 20.000zł
  3. Podmioty sprzedające określone typ towarów (np. towary akcyzowe, papierosy, alkohole, perfumy, paliwa, nośniki danych, część samochodowe, sprzęt elektroniczny) oraz świadczących określony typ usług ( np. fryzjerskie, kosmetyczne, prawnicze, doradztwa podatkowego, lekarze i dentyści, mechanicy samochodowi) już od pierwszej sprzedaży, niezależnie od obrotu.
Jaki obrót zobowiązuje do zainstalowania urządzenia fiskalnego?

Przepisy prawa nakładają obowiązek instalowania urządzenia fiskalnego na każdą osobę fizyczną i prawną prowadzącą działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży lub świadczeniu usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, która:
- w pierwszym roku rozpoczęcia działalności przekroczyła wysokość obrotów 20 000 zł,
- lub w minionym roku przekroczyła obrót 20 000 zł, w wypadku podmiotów kontynuujących działalność gospodarczą.

 

Ulga podatkowa

Podatnikom, którzy rozpoczynają ewidencję za pomocą kas fiskalnych, przysługuje ulga podatkowa związana z zakupem tych urządzeń. Kasę warto zainstalować w terminie i dopełnić wszystkich związanych z tym formalności. W przeciwnym razie straci się prawo do ulgi przysługującej z tytułu jej zakupu. Trzeba wziąć pod uwagę, że ulga ta przysługuje tylko na zakup kas zgłoszonych pisemnie w odpowiednim Urzędzie Skarbowym przed rozpoczęciem ich stosowania. Należy to zrobić przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży. Jeżeli spełni się te warunkiprzysługuje ulga w wysokości 90% ceny zakupu kasy (netto), nie więcej jednak niż 700 zł.

Jakie urządzenie wybrać?

Wybór urządzenia fiskalnego powinien być przemyślany, dopasowany do charakteru pracy. Kasy i drukarki poza funkcją fiskalną wspomagają zarządzanie placówką handlową. Ważne jest odpowiednie dopasowanie urządzenia do obecnych i przyszłych potrzeb działalności. Instalując urządzenie fiskalne, powinno się wiedzieć, czy wybrany model ma rejestrować tylko podstawowe informacje (np. wartość obrotu z podziałem na stawki podatkowe), czy też posiadać bardziej złożone funkcje (np. rejestracja stanów magazynowych, rozliczanie kasjerów itp.) Drukarka w połączeniu z właściwym programem obsługi sprzedaży pozwala na wygodne zarządzanie magazynem firmy. Nasza firma oferując bogatą ofertę urządzeń fiskalnych czołowych polskich producentów, chętnie pomoże w wyborze urządzeń w oparciu o wieloletnie doświadczenie w branży fiskalnej.

Dlaczego Comkas?

Jesteśmy firmą z ponad 18 letnim doświadczeniem na rynku urządzeń fiskalnych oraz systemów komputerowych i oprogramowania dla firm. Posiadamy status autoryzowanego dealera oraz serwisu największych polskich producentów urządzeń fiskalnych takich jak Posnet, Elzab, Novitus, Datecs, Sharp, Euro.
Nasza firma została wiele razy wyróżniona przez powyższe firmy za sprzedaż urządzeń oraz fachową i szybką obsługę serwisową. Obsługujemy ponad 2500 klientów z naszego regionu. Z rynkiem fiskalnym związani jesteśmy od samego początku jego istnienia w Polsce.
Główne atuty naszego sukcesu:
-posiadamy doświadczonych i w pełni mobilnych serwisantów,
-wykonujemy szkolenia i wdrożenia, zależne od indywidualnych potrzeb klienta,
-wypełniamy formalności za klienta,
-dysponujemy urządzeniami fiskalnymi umożliwiając ich wypożyczenie i sprawdzenie u klienta w firmie w celu dostosowania kasy do indywidualnych potrzeb,
-zapewniamy opiekę serwisową w pełnym zakresie gwarancyjną i pogwarancyjną sprzętu fiskalnego, komputerowego oraz oprogramowania.

5 kroków, aby uzyskać odliczenie na zakup pierwszej kasy fiskalnej z Urzędu Skarbowego

1. Przed fiskalizacją złóż w Urzędzie Skarbowym oświadczenie o liczbie kas (także rezerwowych) i miejscu ich instalacji.
2. Wykonaj fiskalizację w obowiązującym terminie.
3. W ciągu 7 dni po fiskalizacji złóż wypełniony formularz „Zgłoszenie kasy przez podatnika” w Urzędzie Skarbowym.
4. Warunkiem uzyskania odliczenia jest dowód zapłaty za kasę.
5. Rozlicz wydatek w deklaracji podatkowej lub wystąp o zwrot do Urzędu Skarbowego.

* Jeżeli kupujesz kasy fiskalne po raz pierwszy to możesz uzyskać odliczenie na dowolną ilość kupowanych kas (w tym także na kasy rezerwowe).

Czym się różni kasa fiskalna od drukarki fiskalnej?

Kasa fiskalna jest kompletnym systemem do rejestrowania sprzedaży, który może pracować samodzielnie. Drukarka fiskalna nie może pracować samodzielnie. Stanowi ona jedynie fragment systemu sprzedaży, a jej zadaniem jest gromadzenie informacji o obrocie handlowym i rejestrowanie ich w pamięci fiskalnej. Drukarkę fiskalną można stosować jedynie w połączeniu z komputerem PC i oprogramowaniem, które informacje o każdej operacji sprzedaży przesyła w odpowiedni sposób do drukarki fiskalnej, a ta wystawia stosowny paragon fiskalny (system POS).

Co to jest pamięć fiskalna urządzenia i kiedy należy ją wymienić?

Pamięć fiskalna urządzenia to zabezpieczony (najczęściej zalany żywicą) element zapamiętujący dane o obrotach. Pamięć fiskalną kasy należy wymienić w przypadku jej zapełnienia lub uszkodzenia. Pojemność pamięci określona w rozporządzeniu wynosi minimum 5 lat.

 

Co to jest paragon fiskalny?

Jest to dokument fiskalny z dokonanej sprzedaży, wydrukowany przez kasę rejestrującą i przekazywany nabywcy w momencie sprzedaży.

 

Co to jest wydruk niefiskalny?

Jest to każdy, niezawierający transakcji sprzedaży dokument wydrukowany przez urządzenie fiskalne przed jego fiskalizacją oraz każdy inny dokument niezawierający transakcji sprzedaży, dopuszczony programem pracy urządzenia do druku, poza paragonem fiskalnym, fakturą VAT i raportami fiskalnymi.

Co to jest kopia elektroniczna paragonu?

Kopia elektroniczna paragonu (EJ – Electronic Journal) jest elektronicznym zapisem wystawionego paragonu, zapisanym na karcie SD/SDHC (tzw. Informatycznym Nośniku Danych).

W jaki sposób można przejrzeć paragony zapisane w postaci elektronicznej?

Elektroniczna kopia paragonów jest wygodnym i łatwym w obsłudze narzędziem do archiwizacji danych sprzedażowych. Producenci urządzeń, bezpłatnie udostępniają użytkownikom programy do odczyty oraz archiwizacji kopii EJ. Dzięki nim w łatwy i przystępny sposób odnajdziesz każdy paragon wystawiony na danym urządzeniu fiskalnym.